Mobilní stránky nebo Responzivní web?

Responzivní stránky | Autor: |

Mobilní stránky nebo Responzivní web?

To je oč tu běží. V těchto pojmech je třeba si nejprve udělat jasnou představu o tom, co vlastně ukrývají. Tajemství Responzivního webu je v jeho vlastnosti přizpůsobování se. Nejprve vytvoříme standardní verzi internetové stránky nebo elektronického obchodu. Ta bude mít vzhled určený pro obrazovku počítačů. Následně tu samou internetovou stránku upravíme tak, že se bude její obsah citlivě měnit v návaznosti na šířku zařízení na kterém si stránku prohlížíte. Ať už půjde o displej smartphonu nebo tabletu. To můžete sami vyzkoušet přímo na Vašem počítači. A to tak, že zmenšíte šířku okna a uvidíte při zužování okna prohlížeče jak se web mění. Obvykle není možné mezi jednotlivými verzemi přepínat, zobrazí se automaticky dle šířky okna prohlížeče.


Mobilní stránky??

Pokud se rozhodnete pro mobilní stránky, bude se na mobilních telefonech zobrazovat odlišná verze Vašeho webu než na noteboocích nebo monitoru počítače. Web samotný na straně serveru rozpozná na jakém zařízení se budou stránky ukazovat a podle toho nechá zobrazit jednu, nebo druhou verzi webu. Obvykle se mezi verzemi dá přepínat kliknutím na "zobrazit mobilní verzi", nebo "zobrazit klasicky".

 

Porovnání mobilních stránek a responzivního webu:

 

Mobilní stránky

 

 

Responzivní web

  • Nejvyšší pořizovací cena. V tomto případě se vyrábějí dva weby. Také je třeba rozeznávat o jaké zařízení se jedná a pak zobrazovat jinou verzi webu - to znamená že je potřebné navrhnout, graficky zpracovat a naprogramovat dvě rozdílná uživatelská rozhraní a zobrazovat pak jen jedno z nich.

 

 
  • Nižší pořizovací cena jak mobilní web. Vytváří se prakticky jen jeden web (jeden frontend).
  • Umožní Vám poskytovat odlišný obsah uživatelům na mobilu a těm, kteří navštíví Vaše stránky z počítače.

 

 
  • Možnost mít několik úrovní responzivního webu. Například: desktop, tablet na šířku, tablet na výšku, mobil. Díky tomu se dá lépe optimalizovat pro různé velikosti displejů.
  • Často se také opakují chyby v rozeznávaní jednotlivých zařízení. Takže pro návštěvníky z tabletu mobilní web nepotěší. A protože je tablet mobilní zařízení, často se na jeho displeji zobrazí web určený pro „malý“ mobil.

 

   
  • Z pohledu majitele mobilních stránek může být výhoda v možnosti rozhodnout se, zda bude celý obsah webu mobilní či jen jeho část. Finance se tak sice ušetří, ale návštěvníci tento krok nemusí zcela ocenit.

 

 
  • Responzivní musí být celý web. A to pro lepší orientaci uživatele Vašich stránek i tvůrce webu. Všeobecně se nedoporučuje vytvářet jen část webu responzivní.

 

Otázka tedy zní: Tak mobilní stránky nebo responzivní web?

K rozhodování musíme brát v potaz mnoho kritérií. Každý musí udělat své rozhodnutí v návaznosti na svou konkrétní situaci a odhadnout co budou návštěvníci jeho webu od stránek vyžadovat a zároveň také co my očekáváme od svých návštěvníků.

 

Mobilní stránky nebo Responzivní web?

Vložit příspěvek

Těšíme se na Vaše příspěvky, dotazy a připomínky k tomuto článku. Neváhejte a vložte svůj komentář i Vy. Nový Web nenese žádnou zodpovědnost za obsah příspěvků v diskuzi a vyhrazuje si právo nevhodné příspěvky odstranit.

Vložit nový příspěvek
(Váš email nebude nikde zveřejněn)

Zadejte email pro odběr novinek

Naše služby

Zobrazit vše

Nový Web s.r.o.

Vršovická 416/9

101 00 Praha 10

 

Facebook Nový Web s.r.o.Google plusTwitter

Infolinka

485 146 187

info@novy-web.cz  

Zákaznická podpora

485 146 747, 773 578 953

podpora@novy-web.cz

Pobočka Liberec

Nový Web s.r.o.

U Věže 149/8

460 01 Liberec 2