Pozor na nový spam: ,, Přeposílám Vám vaše doklady a smlouvu“

Pozor na podvodníky | Autor: |

S podvodnými e-maily už jste se určitě někdy setkali. Poslední dobou se však emailové schránky plní dalším nebezpečným spamem. V obsahu mailu autor píše, že mu byly na jeho adresu omylem zaslány smlouvy a doklady, které tedy posílá nazpět. Zpráva je napsána česky, ale se špatným slovosledem. Email však zní dost věrohodně, jako že ho odeslal člověk a nikoli robot.

 

Podoba podvodných e-mailů

Emaily přicházejí z různých českých adres. Většinou jsou podepsány starými českými jmény jako jsou Bohdan, Květoň, Alfons, Tibor apod. V našem případě to byl však Brian. Pod jménem jsou také telefonní čísla v českém formátu. Dalším společným faktorem je také to, že v příloze je zazipovaný soubor, který má název stejný jako je Vaše emailová adresa. Uvnitř naleznete ještě jeden zazipovaný soubor, ve kterém je spustitelný soubor .exe. Buďte opatrní a určitě jej neotvírejte.

 

Zde je příklad:

Podvodný email

 

Antiviry?

Antivirové programy obvykle na podobná nebezpečí zareagují se zpožděním. Příloha jako taková totiž ve většině případů virus neobsahuje. Virus se do počítače stáhne až po  spuštění nakaženého souboru. Několik málo antivirů však na nejnovější vlnu virů reagují (CMC, Kaspersky, Rising,...)

Dle skeneru VirusTotal našlo škodlivý kód v emailu 4 z 57 antivirových aplikací. Online skener škodlivý kód našel dokonce i v původním zipu.

Dávejte si tedy velký pozor, abyste tento email nepovažovali za věrohodný a přílohu neotevřeli! Pokud jste přílohu již otevřeli, proveďte kontrolu nakaženého počítače pomocí aktuální verze jakéhokoli antivirového programu.

 

 

Pozor na nový spam: ,, Přeposílám Vám vaše doklady a smlouvu“

Vložit příspěvek

Těšíme se na Vaše příspěvky, dotazy a připomínky k tomuto článku. Neváhejte a vložte svůj komentář i Vy. Nový Web nenese žádnou zodpovědnost za obsah příspěvků v diskuzi a vyhrazuje si právo nevhodné příspěvky odstranit.

Vložit nový příspěvek
(Váš email nebude nikde zveřejněn)

Zadejte email pro odběr novinek

Naše služby

Zobrazit vše

Nový Web s.r.o.

Vršovická 416/9

101 00 Praha 10

 

Facebook Nový Web s.r.o.Google plusTwitter

Infolinka

485 146 187

info@novy-web.cz  

Zákaznická podpora

485 146 747, 773 578 953

podpora@novy-web.cz

Pobočka Liberec

Nový Web s.r.o.

U Věže 149/8

460 01 Liberec 2