Nové zákony pro Eshopy v roce 2015

Novinky ve světě internetu | Autor: |

Nové zákony pro e-shopy v roce 2015

Změna občanského zákoníku v roce 2014 přinesla řadu změn v oblasti povinností provozovatelů internetových obchodů. Nyní píšeme rok 2015. A opět je třeba Váš byznys ve světě internetu přizpůsobit zcela novým pravidlům. Finanční úřad očekává daňová přiznání prostřednictvím datových schránek. A to od všech majitelů datových schránek. A zároveň i těch, kteří musí mít ze zákona auditovanou účetní závěrku. A to povinně. Další novinky se točí kolem bezpečnosti. Zaregistrovali jste i nový evropský model placení DPH zaměřený na celý internetový svět? 

 

1) EVROPSKÉ DPH PRO INERNET

V lednu 2015 nabyla platnosti nová evropská směrnice. Ta se zaměřuje na právní a daňové komplikace, které vznikají během poskytování on-line služeb. Podle této směrnice se telekomunikační služby, služby rozhlasového i TV vysílání a všechny elektronicky poskytované služby zdaňují v zemích, kde mají trvalý pobyt jejich zákazníci. 

 

Koho se to týká?

Směrnice se zaměřuje především na prodej digitálního zboží a služeb jako jsou e-knihy, mobilní aplikace či hudba. V případě elektronicky poskytovaných služeb jde hlavně o podnikatele, kteří poskytují službu prostřednictvím datové sítě nebo elektronické sítě, především pak jde o:

  • prezentace na elektronické síti (webové stránky
  • stahování aplikací 
  • stahování hudby, filmů 
  • stahování počítačových her 
  • přístup k online počítačovým hrám 
  • elektronické knížky
  • antivirové programy 
  • online aukce

 

Zkrátka:

Placení DPH od 1. ledna funguje tak, že firma z EU zaplatí DPH ve své domovské zemi a následně se část daně rozešle tam, kam podle nového principu patří. V Česku je pro takové případy připraveno jedno kontaktní místo. Najdete ho v budově finančního úřadu v Brně. Podrobný popis, jak si poradit s touto změnou v místě plnění u elektronických služeb si můžete prohlédnout zde (stažení příručky k zjednodušenému správnímu místu pro DPH - vydala EU)

 

2) Zákon o kybernetické bezpečnosti

1. ledna 2015 také vešel v platnost zákon o kybernetické bezpečnosti. S ním přichází do Vašeho podnikání, ale i státní správy, mnohem vyšší bezpečnostní nároky. Ty mají předcházet závažným bezpečnostním hrozbám a umožnit jejich řešení v reálném čase. Český trh se na novou normu připravoval, ale ještě loni na podzim přiznávaly některé firmy, že novinka s sebou přináší také zvýšení některých nákladů. Zákon se týká i Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ, který má přijímat hlášení kontaktních údajů a incidentů. Vy máte k dispozici speciální formulář pro oznamování situací, kterých se tento zákon týká - formulář pro hlášení incedentu.

 

Nové zákony pro Eshopy v roce 2015

Vložit příspěvek

Těšíme se na Vaše příspěvky, dotazy a připomínky k tomuto článku. Neváhejte a vložte svůj komentář i Vy. Nový Web nenese žádnou zodpovědnost za obsah příspěvků v diskuzi a vyhrazuje si právo nevhodné příspěvky odstranit.

Vložit nový příspěvek
(Váš email nebude nikde zveřejněn)

Zadejte email pro odběr novinek

Naše služby

Zobrazit vše

Nový Web s.r.o.

Vršovická 416/9

101 00 Praha 10

 

Facebook Nový Web s.r.o.Google plusTwitter

Infolinka

485 146 187

info@novy-web.cz  

Zákaznická podpora

485 146 747, 773 578 953

podpora@novy-web.cz

Pobočka Liberec

Nový Web s.r.o.

U Věže 149/8

460 01 Liberec 2